
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 36 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Switching Frequency | 550 kHz |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.263 V |
| Max Output Voltage | 36 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Quiescent Current | 1.8 mA |
| Function | Step-Up |
Stock: 5063
Distributors
pcbx
Unit Price$3.35087
Ext.Price$3.35087
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.35087 | $3.35087 |
| 10 | $2.55715 | $25.57150 |
| 25 | $2.35830 | $58.95750 |
| 50 | $2.24636 | $112.31800 |
| 100 | $2.13972 | $213.97200 |
| 300 | $2.04451 | $613.35300 |
| 500 | $1.95353 | $976.76500 |
| 1000 | $1.86659 | $1866.59000 |
